PDF-3000B Portable DC System Grounding Finder CE Certified
Wuhan GDZX Power Equipment Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : GDZX
Model Number : PDF-3000B
Certification : ISO9001
Place of Origin : China
MOQ : 1Set
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,WeChat,Paypal
Supply Ability : 1200sets/year
Delivery Time : 7~15 working days
Packaging Details : Packing wooden case or carton
Product name : DC System Ground Fault Tester
Working voltage of Transmitter : Take power directly from the bus(The working voltage is 30V~280V)
Voltage measurement range : 0-300V
Bridge working mode : Unbalanced bridge
Detection range of bus grounding resistance : 0-999.9kΩ
Measurement accuracy of bus grounding resistance : ≤10%±2kΩ
50Hz AC into the detection range : AC 0V-280V
Working voltage of Analyzer : 12V(Lithium battery operation, working voltage: 9.6V~12.6V)
Detection range of branch grounding resistance : 0-300kΩ
Leakage current measurement range : 0-100mA
Leakage current detection sensitivity : ≤0.1mA
Alarm mode : Data
Power consumption : <1W
Working power supply : Lithium battery power supply(12V 3100mAh rechargeable)
Contact Now
CE Certified Supplier Of The Highest Quality Portable DC System Grounding Finder
Product advantages
● Small size, light weight and easy to carry.
Product introduction
Product advantages
3.Small size, light weight and easy to carry.
Features
6. DC systems below 250V share a set of DC grounding detectors, and there are no other special requirements for DC voltage;
10. Be able to detect battery grounding fault;
11. Be able to detect the value of system capacitance to ground;
12. Be able to detect the DC grid voltage of the system;
13. Be able to detect 50Hz AC inrush fault;
15. Luxurious outer packaging, easy to carry.
Technical parameters
1. Transmitter
1) Working voltage: Take power directly from the bus(The working voltage is 30V~280V)
2) Voltage measurement range: 0-300V
3) Voltage measurement accuracy: ≤1%
4) Bridge working mode: Unbalanced bridge
5) Detection range of bus grounding resistance: 0-999.9kΩ
6) Measurement accuracy of bus grounding resistance: ≤10%±2kΩ
7) Capacitance detection range: 1uF-200uF
8) Capacitance detection accuracy: ≤15%±2uF
9) 50Hz AC into the detection range: AC 0V-280V
10) 50Hz AC channeling detection accuracy: ≤1%
11) Transmit signal current: 0-10mA 0.5Hz
12) Power consumption: <10W
13) Overall dimension: 163*215*66mm
14) Weight: 1kg
15) Adaptation temperature: -10℃±50℃
2. Analyzer
1) Working voltage: 12V(Lithium battery operation, working voltage: 9.6V~12.6V)
2)Detection range of branch grounding resistance: 0-300kΩ
3) Measurement accuracy of branch grounding resistance:
0-100kΩ ≤10%±2kΩ;
100-300kΩ Display specific values
4) Leakage current measurement range: 0-100mA
5) Leakage current detection sensitivity: ≤0.1mA
6) Measurement accuracy: 100%
7) Alarm mode: Data
8) Power consumption: <1W
9) Overall dimension: 163*215*66mm
10) Weight: 1kg
11) Adaptation temperature: -10℃±50℃
12) Working power supply: Lithium battery power supply(12V 3100mAh rechargeable)